Aansprakelijkheid voor letsel bij ingeleend personeel | Blog

11 maart 2026

Beste lezer,
Wat fijn dat ik in dit verzekeringsblog weer een mooi onderwerp uit mijn branche met jullie mag bespreken. Dit keer wil ik het hebben over aansprakelijkheid van werkgevers voor letsel van ingeleend personeel.

Risico van aansprakelijkheid

In een eerder blog schreef ik al over het risico van aansprakelijkheid als werkgever voor letsel in het verkeer van medewerkers, ingeleend personeel, zzp’ers die je inhuurt. Heb je personen die in deze categorieën vallen, dan mag bekend zijn dat je als werkgever onder andere moet zorgen voor:

Remco Louwrink – Zicht adviseurs
Remco Louwrink manager zakelijk advies

  • een goede bedrijfsaansprakelijkheidsverzekering (AVB) voor letsel tijdens het werk.
  • een goede wegam-verzekering (of WEGAS), voor het geval letsel ontstaat met een motorvoertuig of tijdens een andere reis in het kader van het werk.
  • een goede schadeverzekering voor inzittenden, zodat schade van personeel ongeacht aansprakelijkheid van uw kant, gedekt is. Ook als zij privé rijden.
  • een goede ongevallenverzekering, omdat je volgens de wet als werkgever wordt geacht je te gedragen als goed werkgever, dus sluit je een ongevallenverzekering.

Hefttruck-ingeleend personeel-blog

Genoeg verzekerd zou je zeggen

Nou dan heb je toch een pakket aan verzekeringen bij elkaar zou je zeggen en dán heb je het risico van aansprakelijkheid als werkgever voor letsel van medewerkers toch goed verzekerd? Althans dat zou ik vanuit mijn expertise hebben gezegd tot het moment dat ik bekend werd met het volgende.

Op basis van bovenstaande feiten heb je dit risico natuurlijk goed verzekerd. Een klein onderdeel van ons wetboek (BW 7:962) zorgt er echter op dit moment voor dat er, voor jou als werkgever, nog steeds een risico is. Dat ga ik nu uitleggen.

Een voorbeeld van een risico voor werkgevers

De situatie

In deze bijzondere en waargebeurde situatie huurt bedrijf X werknemer A in van uitzendbureau Y. Bedrijf X werkt met elektrische stapelaars, een soort pompwagens op elektra. Kenmerk van dit ‘voertuig’ is dat het met behulp van elektra zich kan voortbewegen. Dat maakt het voor de wet verplicht dit risico met een WA-verzekering af te dekken.

De ingeleende kracht A raakt gewond tijdens het gebruik van de stapelaar. Er werd vastgesteld dat er sprake was van een onveilige situatie, waardoor de werkgever X aansprakelijk was voor het letsel van A.

De crux: inhuur i.p.v. medewerker

In dat laatste onderdeel ‘schade van de medewerker zelf’ zit de crux. De zorgverzekering van de heer A maakte ten gevolge van zijn letsel vele tienduizenden euro’s aan zorgkosten. De zorgverzekeraar mag in Nederland haar schade niet verhalen op de werkgever, als deze aansprakelijk is. Dat staat in het bewuste BW 7: 962 opgenomen. Dit zou immers de relatie tussen werkgever en werknemer kunnen schaden. A was echter geen werknemer van bedrijf X, maar van het uitzendbureau. De relatie tussen werkgever en werknemer zoals die beschermd wordt in 7:962 bestaat dus niet.

De verzekeringen

Alle bovenstaande verzekeringen voorzien er samen in dat er in eerste instantie voldoende dekking is. Maar:
de bedrijfsaansprakelijkheidsverzekering bood geen uitkomst want schades door motorrijtuigen vallen niet onder de dekking.
de WA-dekking op de stapelaar doet niets, want schade aan de bestuurder zelf is namelijk uitgesloten van dekking.
de WEGAM-verzekering bood uitkomst. Deze verzekering dekt de schade van de schadelijdende partij, dus alle schade die het slachtoffer zelf oploopt …

Tussen wal en schip

Er is in dit voorbeeld dus geen verhouding als werkgever en werknemer. Daarom kan de zorgverzekeraar de gemaakte kosten verhalen op bedrijf X. En omdat de WEGAM-verzekering alleen dekking biedt voor de door de werknemer geleden schade, blijft bedrijf X met een onverzekerde schadepost achter van vele tienduizenden euro’s.

Typisch een geval van tussen wal en schip. Voor deze specifieke situatie is op dit moment nog geen wettelijke wijziging doorgevoerd. De situatie blijft daarom vooralsnog zoals hiervoor omschreven. 

Pleister op de polis

Wat kan je als werkgever nu dan om deze situatie te voorkomen? Op dit moment voorziet de wet niet in een oplossing en de verzekering dus ook niet. Dit risico is niet altijd direct zichtbaar, maar kan wel grote financiële gevolgen hebben. Laat daarom regelmatig beoordelen of uw aansprakelijkheids- en werkgeversverzekeringen nog aansluiten op de manier waarop u personeel inzet.

Tot die tijd lijkt het verstandig om je ingeleende personeel te vragen extra voorzichtig te zijn bij het besturen van uw heftrucks et cetera …
Vanuit mijn vakgebied vond ik dit bijzonder interessant en wilde deze kennis met je delen zodat jij dit in kan zetten in je dagelijkse bedrijfsvoering.

Bronvermelding: “een gat in de AVB of een nalatige werkgever“ Beursbengel november 2020, Mr I. van Velzen

We regelen het voor u

  • Advies op maat
  • Persoonlijk contact
  • Samen met een adviseur
Kantoor

Aalsmeer

Zwarteweg 88
1431 VM Aalsmeer
Schadeafdeling

Alkmaar

Arcadialaan 28-C
1813 KN Alkmaar
Schadeafdeling

Apeldoorn

Boogschutterstraat 1
7324 AE Apeldoorn
Schadeafdeling

Breda

Rithmeesterpark 48
4838 GZ Breda
Schadeafdeling

Breezand

Wijdenes Spaansweg 55
1764 GK Breezand
Schadeafdeling

Capelle aan den IJssel

Rivium Quadrant 241
2909 LC Capelle aan den IJssel
Schadeafdeling

De Bilt

Utrechtseweg 2
3732 HB De Bilt
Schadeafdeling

Den Bosch

Pettelaarpark 80
5216 PP 's-Hertogenbosch
Schadeafdeling

Dordrecht

Spuiboulevard 224
3311 GR Dordrecht
Schadeafdeling

Echt

Zuiderpoort 2B
6101 KA Echt
Schadeafdeling

Eindhoven

Beemdstraat 16
5652 AB Eindhoven
Schadeafdeling

Enschede

Zuiderval 94-3
7543 EZ Enschede
Schadeafdeling

Geleen

Rijksweg Noord 100
6162 AM Geleen
Schadeafdeling

Groningen

Paterswoldseweg 810
9728 BM Groningen
Schadeafdeling

Haarlem

Rijksstraatweg 269
2024 DH Haarlem
Schadeafdeling

Heerhugowaard

J. Duikerweg 5
1703 DH Heerhugowaard
Schadeafdeling

Heinenoord

Oranjestraat 30
3274 AK Heinenoord
Schadeafdeling

Huizen

Nijverheidsweg 24
1271 EA Huizen
Schadeafdeling

Maastricht

Stationsstraat 14
6211 BP Maastricht
Schadeafdeling

Oisterwijk

Schijfstraat 26A
5061 KB Oisterwijk
Schadeafdeling

Rijswijk

Veraartlaan 6
2288 GM Rijswijk
Schadeafdeling

Roermond

Buitenop 9
6041 LA Roermond
Schadeafdeling

Rotterdam

Kralingseweg 213-215
3062 CE Rotterdam
Schadeafdeling

Sliedrecht

Stationspark 550
3364 DA Sliedrecht
Schadeafdeling

Sneek

Oosterom 11
8602 DE Sneek
Schadeafdeling

Utrecht

Daltonlaan 600
3584 BK Utrecht
Schadeafdeling

Vlijmen

De Akker 34A
5251 AC Vlijmen
Schadeafdeling

Zevenaar

Kampsingel 5A
6901 JC Zevenaar
Schadeafdeling

Onze klanten beoordelen Zicht gemiddeld met een

8.8